Başlık

Instagram Takipçilerimi Neden Kaybediyorum?

Başlık

Kendini harika hissettiren bir Instagram hesabı açmak, göndermeye başlamak ve takipçi sayısının artmasını izlemek - “benden hoşlanıyorlar, benden gerçekten hoşlanıyorlar!” hissine sahip olmanızı sağlar.

Bir yerlerde bir sosyal medya analitiği raporunda, kırmızı olarak “takipçi büyümesi” bölümünde negatif bir sayı görüyorsunuz.

Peki neden sadece Instagram takipçilerini kaybediyorsun? İnsanların neden ayrıldığını biliyorsanız, takipçilerin ayrılmasını isteyen sorunları çözmek için adımlar atabilirsiniz.

İşte insanların Instagram'da diğerlerini takip etmemelerinin yedi nedeni.1.) Aşırı tanıtım içeriği stratejisi
Yayınladığınız her yayın çaresiz bir satış reklamına benziyorsa, takipçilerinizi kaybedersiniz. Instagram'da promosyonlar ve fırsatlar sunabilirsiniz, ancak aynı içerik tekrarlanırsa ve ısrar ederse, takipçi listeniz boş bir takipçi listesi haline gelir.

Çözüm: Promosyon içeriğinizi kısın. Ardından ürününüzün güzelliğine, performansına ve heyecanına odaklanın.

Ürününüzün fotoğraflarıyla veya takipçilerine iş sürecinize “sahne arkası geçişi” sağlayan fotoğraflarla serpiştirilmiş tanıtımlarla ilgili metin tabanlı görüntüler sunun. Bir hizmet sunuyorsanız, kendinize ya da personelinize bu hizmeti gerçekleştiren ya da ön masanın arkasından gülümseyerek gösteriniz.

Siz ve ürününüz önde ve merkezde olmalıdır, burada terimler uygun şekilde burada ve orada yayın akışınıza serpiştirilir. Hiral Rana , Instagram içeriğinizi iyileştirme konusundaki tavsiyenizi paylaşıyor : “Markalar, gönderilerini ilgi çekici ve eğlenceli satış ya da indirim kuponu tekliflerinden ziyade yaşam tarzı mesajlarıyla eğlendirerek Instagram'da takipçileri büyüleyebilir.”

"Markalar, dikkatlerini aşırı satışlar veya indirim kuponu teklifleri yerine yaşam tarzı mesajlarıyla eğlendirerek ve eğlenceli bir şekilde eğlendirerek Instagram'da takipçileri büyüleyebilir." - Hiral Rana

2.) Çok sık gönderme
Yayınlarınız o kadar hızlı bir şekilde art arda gelirse, içeriğinize sızan insanlar ve beslemelerinde başka tür içerikler görmekte zorlanıyorlar.

Çözüm: Geri ölçeklendirin.

Tüm işletmeler için tek bedene uygun bir sıklık olmamasına rağmen - bu “sosyal medya gurusu” ndakilerin size söylediklerine rağmen - bunlar sizin ve işiniz için en iyi frekans. Deney yoluyla bulabilirsiniz.

Daha az sıklıkta gönderin (haftada birkaç kez) ve katılımınız için ne yaptığını ve takip ettiğini görmek için adım adım sıklıkta yukarı gidin. Instagram kullanıcıları, yeterince sık göndermeyen hesaplardan daha fazla bağışlamaktadırlar ve çok sık kayıt yapan hesaplardan daha az affetmektedirler.

Benzer şekilde, aynı türden içeriği çok fazla gönderiyor olabilirsiniz. Buradaki çözüm, hangi tür içeriğin en başarılı olduğunu ve ne zaman yayınlandığını incelemektir. Bu veri liderliğindeki yaklaşımla, yayınlama zamanlamanızın çeşitliliğini düzenlemek için yayınlama kategorileri oluşturmak üzere Agorapulse kullanabilirsiniz .

Stratejik yapılandırılmış yayın kategorilerine bir örnek

3.) Bir içerik kuraklığı
Düşük frekanstaki dönemlerden geçebilseniz de, tamamen durmak size zarar verecektir. Eğer uzun süredir kullanıcılarla ilgilenmediyseniz veya bir yayın yayınlamadıysanız, bir noktada takipçileriniz terk edilmiş bir hesabı takip ettiklerini düşüneceklerdir. Bu bazı takipçilere yol açabilir.

Çözüm: İçeriği devam ettirin.

Sosyal medyanın daha az dikkat çekeceği işinizde yoğun bir dönem yaşayacağınızı biliyorsanız, yayınları planlayarak önceden planlayın. (Bunu Agorapulse ile yapabilirsiniz!) Artık yoğun bir sezonda içerik oluşturmak zorunda değilsiniz. Yoğun sezonları tahmin edilemez olanlar için, bazı dökmeyen içeriği hazır tutun.

Toplu yüklemeyi kullanarak , bir ay boyunca ya da Instagram yayınlarına değer kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Bu şimdi yapmak çok kolay. Bir toplu CSV dosyasıyla en fazla 100 görüntü aktarabilir, ardından Agorapulse içinden yapılandırabilir, doğrudan yayınlamak üzere zamanlayabilir veya yayınlama kuyruklarına ekleyebilirsiniz.

Kuraklığınızı sürekli olarak harika bir içerik akışına dönüştürün!

4.) Uygunsuz yazılar
İçeriği, hatta içeriğin tonunu bile uygun bulmazsa, bazı kişiler bir hesabın izini sürecek.

Uygunsuz olan nedir? Bu, izleyiciye bağlıdır. Eğer bir rock müzisyeni iseniz, sahnede gitarınızı parçaladığınız videoların gönderilmesi uygun olabilir, ancak “Klasik Müzik En İyisidir” tişörtünü giydiğiniz bir fotoğrafın gönderilmesi, T-shirt'in Instagram takiplerini kaybetmenize neden olabilir ( komik olmak ve takipçileriniz mizah anlayışınızı takdir eder). Vegan gıda şirketi iseniz ve yakın tarihli geyik avınızın bir fotoğrafını yayınladıysanız, takip etmeyenlerden (ve belki de öfkeli yorumlardaki bir yükselişinizden) adil bir pay alırsınız.

Çözüm: Kitleniz için hangi içeriğin uygun olduğunu bilin.

Bu sadece müstehcen kelimeleri veya görüntüleri geri tutmak için geçerli değildir; aynı zamanda izleyicinizin bir marka olarak sizden ne beklediği için de geçerlidir.

Bazı içerik türleri çoğu kitle için uygun değildir. Diğer içerik türleri, bir izleyici için uygun, bir başkası için uygun olmayabilir.

Uygunsuz gönderiler sorununu çözmenin iki adımı vardır: 1) markanız için tutarlı bir ses oluşturun ve 2) takipçilerinizi tanıyın.

5.) Instagram'ın Platform Politikasını ihlal eden bir yazılım kullanıyorsunuz
Instagram, Platform Politikasında , diğer platformların “Instagram kullanıcısı tarafından başlatılmayan ve girilmeyen beğeniler ve yorumlar da dahil olmak üzere otomatik içeriği Instagram'a göndermek için Instagram API'lerini kullanmalarına izin vermediğini” belirtiyor.

Bu politikayı ihlal eden bir yazılım kullanıyorsanız, Instagram hesabınız " shadowbanned " veya daha kötüsü silinmiş olabilir. Alex Tooby , Instagram'daki etkileşimlerinizi otomatize etmek için botları kullanmanın “ hesabınızı izlemenin yalnızca yönetilmeyen ve kimliği belirsiz bir kişiyi etkileyemeyeceğini, ancak başınızın da derde girebileceğini” açıklıyor .

Çözüm: Sadece Instagram politikalarına uyan sosyal medya yönetim yazılımını kullanın.

Politikalara uymayan bir platformun en önemli işareti, giriş bilgilerinizi vermenizi gerektiriyorsa. Şifrenizi asla kimseye (veya herhangi bir şirkete) vermemelisiniz. Başka bir sorun belirtisi, aracın sizin için otomatik olarak beğenme ve yorum yapma gibi doğrudan katılım eylemleri vaat etmesidir.

6.) Satın alma takipçileri
Tabii ki, takipçileri satın almak takipçisi sayınızı kısa vadede artırabilir. Ancak, gerçek takipçi satın almıyorsunuz; bot hesapları alıyorsun. Ve bot hesapları genellikle Instagram tarafından keşfedilir ve tasfiye edilir. 2014'ün büyük temizliğini hatırlıyor musunuz?

Ne alırsan al, muhtemelen uzun vadede tekrar kaybedeceksin. Etik kuralların böyle kaymasına izin vermene değmez. Bazı durumlarda, takipçilerinizi büyütmek için üçüncü bir tarafa ödeme yapmak, kendiniz yapmaktan daha az etkili olacaktır.

Müşterilerin Instagram'ın izini sürmek için bot kullanan üçüncü bir tarafla deneyimler yaptıktan sonra Andrew Tate, “bot bir insandan daha hızlı çalışıyor olsa bile, takipçiler edinme konusunda düzenli yöntem botu açıkça atıyor” dedi.

Çözüm: Öncelikle, makyaj ölçüleri üzerinde takıntı yapmayı bırakın.

Takipçilerinizi yayınlayan tek kişi değildir. İçeriğiniz iyiyse ve stratejik etiketler kullanıyorsanız , kullanıcılar yazılarınızı görecek ve sizi takip etmeyi seçmelerine rağmen içeriğinizden etkilenecektir. Örnek olay: Kız kardeşim bir keresinde beni satın aldığım bir ürünün Instagram hesabına etiketledi ve ilan eden hesabı hiç takip etmedim. Hesabın, ikisi arasında seçim yapmak zorunda kalması durumunda hesabını takip etmekten ziyade ürünü satın almayı tercih edeceğini düşünmeyi seviyorum.

Hedeflerine odaklan. Gerçek takipçilere odaklanın. Neyin önemli olduğuna odaklan.

7.) Başkalarının taktiklerini takip etmenin kurbanısın Biraz kazanırsanız veya burada biraz kaybederseniz, endişelenmeyin. Çok sayıda Instagram kullanıcısını takip eden takipçilerine ulaşmalarını umarak takip eden pek çok hesap var. Birkaç hesaptan sonra, birkaç gün içinde ayrılmalarını görmek için takip edebilirsiniz. Bunun kendi stratejinizle ve başkalarının takipçilerini artırmak için kullandıkları taktiklerle ilgili hiçbir ilgisi yoktur.

Çözüm: Bu takipçilerden dolayı kendinizi suçlamayın. Sadece senin takibini kazanmak için takip ederler, sonra izlemekten vazgeçerler.

Instagram takipçilerini kaybetmeyi bırakmaya hazır mısın?
Instagram takipçilerinin kaybedilmesine yol açan bu sorunların çoğundan kaçınmak için kendiniz olun. Sosyal medya pazarlaması farklı teknolojiler ve platformlar kullanıyor, fakat sonuçta hepsi insan ilişkileri ile ilgili. İnsanlar, gerçek hayatta yaptıkları çevrimiçi nedenlerle aynı nedenlerle “takip etme” eğilimindedir.